Ordu ve Giresun da tıbbi ve aromatik bitki çalışmaları

0
1310

Fındık ve çay ile özdeşleşen Doğu Karadeniz bölgesinde yetişen tıbbi ve aromatik bitkilerin yaygınlaşması için envanter çalışması başlatıldı.

Türkiye’nin Doğu Karadeniz bölgesinde yetişen tıbbi ve aromatik bitkilere dair envanter çalışması başlatıldı. Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nın hazırladığı envanter ile bölgede yoğun talep gören ürünleri ön plana çıkarılarak bölge tarımına katkı sağlanacak.

Çay ve fındık üretimiyle özdeşleşen Doğu Karadeniz bölgesi Türkiye’nin bu iki ürüne olan ihtiyacının tamamına yakınını karşılıyor. Ancak Türkiye genelindeki tarım arazilerinin yalnızca yüzde 2’sinin bulunduğu bölgede profesyonel ürün çeşitliliği istenen düzeyde değil.

3 bin 659 farklı çeşit yetişiyor

Son yıllarda özellikle Rize bölgesinde kivi ve yabanmersini üretimi ile yakalanmaya çalışılan çeşitlilik zenginleşmeye ihtiyaç duyuyor. Oysa Doğu Karadeniz tüketimi ve pazar değeri hızla artan tıbbi ve aromatik bitki türlerinin de 3 bin 659 farklı çeşidine ev sahipliği yapıyor. Türkiye’de yetişen tıbbi ve aromatik bitkilerin üçte biri bölgenin doğal ortamında yetişiyor.

[php snippet=5]

Üreticiler eğitilecek

Bu doğal zenginliğin ekonomik düzeye taşınması için Doğu Karadeniz Bölgesi Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Envanterinin Çıkarılması Eğitim ve Araştırma Projesi’nin başlattıklarını söyleyen DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Ekrem Yüce, “Böylece tıp, içecek ve kozmetik sanayisinde kullanılabilecek bitkilerin bölgede yaygınlaşmasını amaçlıyoruz” diyor. Proje kapsamında bu bitkilerin ticari kullanım alanları araştırılırken üreticiler de bu bağlamda eğitimden geçirilecek.

Arazilerin yarısı Giresun ve Ordu’da

Toplam 667 bin hektar alanda tarımsal üretim yapılan Doğu Karadeniz’de tarım arazilerinin yarıya yakını Giresun ve Ordu’da bulunuyor. Bölgede çay, fındık ve diğer meyve ürünlerine ayrılan alanlar 450 bin hektarı buluyor.civan-percimi kara lahana

Sarı_çiçekli_ormangülü-1

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz