Facebook Kullanım Rehberi

0
1133

Son zamanlarda sosyal paylaşım sitesi facebook da hesap kopyalama yani başkasının resim ve bilgileriyle yeni sahte hesap açıp gerçek kişinin arkadaşlarının eklenmesi ve bu kişilerden para istenmesi ve hediye çeki dağıtımı gibi vukuatlar yaşanmaya başladı.

Peki bu konuda neler yapılmalı. Öncelikle tanıdığınız kişiden yeni arkadaşlık isteği geldiğinde bunu teyit ediniz. Hediye çeki dağıtan ve faturalı numaranıza mesaj gönderip kod isteyen hiçbir kişiye itibar etmeyiniz. Derhal silip engelleyiniz. Adınıza hesap açılıp hakkınızda işlem yapılması ne kadar kolaysa kendinizi savunmanız da çok daha kolay. Siz facebook da iken farenizi gezdirdiğiniz yer dahi kaydediliyor iken saçma olarak açılmış sahte hesaba karşı kendinizi çok rahatlıkla savunabilirsiniz. Bu konuda açık ve net olan şu ki dikkatli olmak.

Gelelim diğer bir konuya kamu kurumlarında çalışanların sahte kopyasının açılıp pkk yandaşlı paylaşımda bulunup görevden alınması. Öncelikle şunu söylemek lazım kamu görevlisi olsun veya olmasın herkes kanuna aykırı olan eylemden dolayı yargılanır. Sahte bir hesap ile görevden alınmazsınız, ama gerçek hesabınız yüzünden tabiki aykırı bir eylemde yargılanabilirsiniz.

Sosyal paylaşım sitelerine konulan resimler 3. şahıslara sunulduğu için resminizin başkası tarafından alınması ve kullanılmasına izin vermiş olursunuz, çünkü facebook gibi sosyal ağlara konulan resimler veya videolar bunu paylaş diyerek yaptığınız için başkaları tarafından alınabilir. bu konuda yerel mahkemenin kararını bozan yargılama emsali dahi bulunmaktadır.

Resim paylaşımına özellikle dikkat edilmelidir. İslamiyeti lekelemek adına kapalı bayanların resimlerinin toplanıp pornografi sitelerine atıldığını ve uygunsuz yazılarla yayınlandığı bilinmektedir.

Bir bayansınız ve çok fazla tanımadığınız kişiden mesaj mı alıyorsunuz, eğer facebook da yaşınızı 13 yaparsanız tanımadıklarınız size mesaj atamaz.

Facebook şifrenizi sık sık değiştiriniz ve açık oturumları kapatınız.

Facebook şifrenizle mail şifreniz aynı olmasın.

Sizi etiketlemeleri onaylamadan yayınlamayın ayarını yapınız. uygunsuz etiketlemeye maruz kalmazsınız.

[php snippet=5]

Facebook, siteden çıkış yaptıktan sonra bile girdiğiniz diğer siteleri izleyebiliyor.

2014’te Facebook Ad Age ile beğen butonu gibi araçlar aracılığıyla kullanıcılarını tüm internet üzerinde takip edeceklerini söyledi.

Facebook’ta yaklaşık olarak 30 milyon profilin sahibi şu an yaşamıyor.

Facebook'ta yaklaşık olarak 30 milyon profilin sahibi şu an yaşamıyor.

Böyle devam ederse 2060’tan sonra Facebook’taki ölülerin sayısı yaşayanlardan fazla olacak.

Mark Zuckerberg’i engelleyemezsiniz.

Mark Zuckerberg'i engelleyemezsiniz.

Profilini şikayet de edemiyorsunuz.

Hackerlar tarafından her gün ortalama 600.000 profil ele geçirilmeye çalışılıyor.

Hackerlar tarafından her gün ortalama 600.000 profil ele geçirilmeye çalışılıyor.

Çin’de Facebook 2009’dan beri yasak.

Çin'de Facebook 2009'dan beri yasak.

Hükümet, halkın sosyal medya platformlarında organize olduğunu ve gösteriler yaptığını görünce Facebook ve Twitter’ı yasal olarak yasakladı. Suriye, İran ve Vietnam’da da durum aynı.

[php snippet=5]

Her 3 kişiden 1’i Facebook ziyaretlerinden sonra kendi hayatlarından memnuniyetsizlik duyuyor.

Bu tür araştırmalarda birçok insan Facebook’a girmenin kendilerini kötü hissettirdiğini belirtiyor. Buna rağmen Amerika’da ortalama bir yetişkin günde 20 dakikasını Facebook’ta geçiriyor.

Facebook’un ilk “yüzü” Al Pacino’ydu.

Facebook'un ilk "yüzü" Al Pacino'ydu.

Facebook’un ilk logosu Al Pacino’nun yüzüydü.

Dünyada her 3 evlilikten 1’i Facebook yüzünden bitiyor.

Dünyada her 3 evlilikten 1'i Facebook yüzünden bitiyor.

Facebook, Türkiye’de de boşanma sebepleri arasında 1. sırada.

Facebook’un logosu ve ana rengi mavi, çünkü Mark Zuckerberg renk körü.

Facebook'un logosu ve ana rengi mavi, çünkü Mark Zuckerberg renk körü.

Kırmızı ve yeşili ayırt edemeyen Mark Zuckerberg, tüm tonlarını görebildiği için maviyi en zengin renk olarak tanımlıyor.

[php snippet=5]

İngiltere’de yapılan bir ankette katılımcıların %5’i seks yaparken Facebook’a da baktıklarını söylemiş. (!?)

İngiltere'de yapılan bir ankette katılımcıların %5'i seks yaparken Facebook'a da baktıklarını söylemiş. (!?)

Buraya bir şey yazdığınızda, paylaşa basmayıp silseniz dahi Facebook tarafından kaydediliyor.

Buraya bir şey yazdığınızda, paylaşa basmayıp silseniz dahi Facebook tarafından kaydediliyor.

Facebook’un ana binasına Hacker Way sokağından gidiliyor.

Facebook'un ana binasına Hacker Way sokağından gidiliyor.

Bu ilginçlik dikkatli takipçilerin gözünden kaçmadı. Mark Zuckerberg’in Facebook’u icat eden değil de, projeyi üretenlerden çalan kişi olduğunu düşünenler bu ismin de bir gönderme olduğu görüşünde. Zuckerberg yatırımcılara yazdığı bir mektupta; “Hacker kelimesi, bilgisayarlara giren insanlar olarak medyada yer aldığı anlamıyla adil olmayan bir şekilde negatif bir etkiye sahip. Gerçekte, hack’lemek, bir şeyi hızla inşa etmek ve sınırlarını test etmek anlamına geliyor. Her şey kötüye olduğu kadar iyiye de kullanılabilir. Uzak ara tanıştığım hacker’ların büyük bir kısmı dünyaya pozitif bir etki bırakmak isteyen idealist insanlar.” cümleleriyle düşüncelerini açıklamıştı.

[php snippet=5]

Facebook kurucularının profillerine tek bir numarayla ulaşılabiliyor.

Facebook kurucularının profillerine tek bir numarayla ulaşılabiliyor.

Adres çubuğunda Facebook.com’un yanına /4’ü eklediğinizde direkt olarak Mark Zuckerberg’in profiline gidiyorsunuz. Aynı şekilde /5 ve /6’da yine Facebook’un kurucuları ve Mark Zuckerberg’in Harvard’dan oda arkadaşları Chris Hughes ve Dustin Moskovitz’in profillerine yönlendiriyor. /7 yazdığınızda ise yine Mark Zuckerberg’in Harvard’dan yakın arkadaşı Arie Hasit’e gidiyorsunuz. Bu numaraların anlamı ise bilinmiyor.

Facebook hakkında İstatiksel bilgiler.

1. Facebook’un 350 milyondan fazla aktif kullanıcısı var. 35 milyondan fazla kullanıcı her gün ‘durumunu’ güncelliyor ve bu da günde yaklaşık 55 milyon durum güncellemesi anlamına geliyor.

2. Her ay Facebook’a 2.5 milyardan fazla resim yükleniyor.

3. Ortalama bir Facebook kullanıcısının 130 arkadaşı oluyor ve ayda sekiz arkadaşlık isteği gönderiyor.

4. 18 yaş altındaki çocuklar için 2009 araştırmalarında Facebook en çok aratılan 100 kelimenin arasına girdi. Listede YouTube ve Google, Facebook’u geçen iki site oldu.
5. En iyi 500 okul arasında yakın zamanda yapılan bir ankete göre kabul görevlilerinin yüzde 10’u adaylarını değerlendirmek için Facebook gibi sosyal ağlardaki hesaplarına bakıyor. Kabul görevlilerinin yüzde 38’iyse gördükleri şeylerin başvuran adayı negatif anlamda etkilediğini söylüyor.

6. Facebook MySpace trafiğini ezip geçmekle kalmıyor, aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’nde Google’dan sonra en çok aratılan site olarak gösteriliyor.

[php snippet=5]

7. Amerikalılar yılda 13.9 milyar dakikalarını Facebook’ta, beş milyar dakikalarınıysa MySpace’te geçiriyor.

8. 2003’te Harvard öğrencisi Mark Zuckerberg Facemash’i yarattı. Bu sitede lisans öğrencilerinin resimlerini yan yana koyuyordu ki insanlar hangi öğrencinin daha güzel olduğunu seçebilsin. Zuckerberg daha sonra Facemash’i Facebook hâline getirdi.

9. Facebook’un, kullanıcıların diğer sitelerde yaptıkları alış-verişlere göre bilgiler çıkartan tartışmalı reklam sisteminin bir parçası olan Beacon, 2009’da mahkemelere taşındı. Sonuç olarak Facebook’tan 9.5 milyon dolar ödemesi istendi.

10. Facebook bir ülke olsa dünyanın en büyük beşinci ülkesi olurdu. Listenin başındaysa Çin, Hindistan, Amerika Birleşik Devletleri ve Endonezya alırdı.

11. 2009’da bir acil servis görevlisi, boğulmuş ve sonra da dövülerek öldürülmüş New Yorklu bir kadının ceset fotoğrafını cep telefonu kamerasıyla çekti ve bu fotoğrafı Facebook’taki hesabına ekledi. Kısa bir süre sonra görevi kötüye kullanmadan ceza aldı ve işten atıldı.

12. İngiltere ve Galler’deki Katolik Kilisesi’nin başı, Facebook ve MySpace’in çocukları intihara yöneltebileceği konusunda uyarıda bulundu. Sebep olarak da bu tarz sitelerin gençleri geçici ilişkiler oluşturmaya ve toplum hayatını insanlıktan uzaklaştırmaya teşvik etmesi gösterildi.

[php snippet=5]

13. Facebook’ta ‘Zayıfla ya da Bunu Yapmaya Çalışırken Öl’, ‘Beni Besleyen Şey Öldürür’ gibi yeme bozukluğu grupları da var. Bu tarz yeme bozukluklarıyla ilgili siteler internette genelde anonim olarak çıksa da Facebook’ta giderek büyüyen varlıkları herkesin ulaşabileceği bir hâle gelmelerini sağlıyor.

14. Yeni Oxford Sözlüğü, 2009 senesi kelimesinin Facebook gibi sitelerde birini arkadaş listesinden çıkartmak anlamında kullanılan ‘arkadaşlıktan atmak’ kelimesi olduğunu belirtti. Ancak kelimenin doğru kullanılıp kullanılmadığına dair bazı çekişmeler var.

15. 39 yaşındaki Pennsylvanialı bir baba, 13 yaşındaki kızına Facebook üzerinde cinsel ilişkiye girme isteğinde bulunduğu için tutuklandı.

16. Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre Facebook kullanıcılarının kullanmayanlara göre daha düşük notları var.

17. İlk olarak üniversite öğrencileri için yaratılmış olan Facebook’un bugün 26 yaş üstü kullanıcıları toplam Facebook nüfusunun yüzde 60’ını oluşturuyor.

18. Ortalama Facebook kullanıcıları günün elli beş dakikasını sitede geçiriyor. ‘Beğen’ butonunu ayda dokuz defa kullanıyor ve her ay 25 yorum yazıyor.

[php snippet=5]

19. Facebook kullanıcılarının yaklaşık yüzde 70’i Amerika Birleşik Devletleri’nin dışından.

20. Ünlü ekonomi dergisi Forbes, Facebook’un yaratıcısı/sahibi 25 yaşındaki Mark Zuckerberg’i dünyanın en genç milyarderi ilân etti.

21. Suriye, Çin, Vietnam ve İran’da Facebook yasak.

22. 2009 senesi Aralık ayında Facebook’ta 250 milyondan fazla aktif kullanıcı vardı. 2004 Aralık’taysa yalnızca bir milyon.

23. Facebook’ta kullanım koşulları yöneticisi olan Tim Sparapani, yüzlerce milyon insanın özel bilgilerini online paylaşmak konusunda bir dakika olsun durup düşünmediklerini söyledi.

24. Facebook’a yatırım yapan ilk kişi, PayPal’un ortak kurucusu Peter Thiel’dir ve 2004 Haziran ayında 500,000 dolar yatırımda bulunmuştur.

25. 2005’te Doğu Asya’nın en zengin adamı Li Hu Shing, Facebook’a 120 milyon dolarlık yatırımda bulundu.

26. Eylül 2009’da Zuckerberg ilk defa Facebook’un nakit akışında pozitif olduğunu itiraf etti. Bu da Facebook’un harcadığından daha fazla para kazandığı anlamına geliyor.

[php snippet=5]

27. Lamebook.com isimli sitede, Facebook’a yazılan komik ve gereksiz güncellemeler yayınlanıyor.

28. Facebook’un Amerika Birleşik Devletleri’nde en hızlı büyüyen kesimi 55 yaş ve üstü kadınlardan oluşuyor.

29. Öğrenci fotoğraf ve profillerinin yer aldığı Harvard Üniversitesi öğrenci idaresinden ismini alan Facebook’un asıl ismi thefacebook’du ve yalnızca Harvard öğrencileri kullanabiliyordu. 2005 senesinde site Facebook adını aldı.

30. Facebook Aralık 2009’da güvenlik ayarlarını değiştirdiğinde Zuckerberg’in bir zamanlar özel olan fotoğrafları herkes tarafından görülebilir hâle geldi.

31. Hem vatandaşlar hem de polis departmanları, şüphelenilen suçluları bulmak için Facebook’u kullanıyor.

32. Facebook kullanıcılarının 100 milyonu Afro-Amerikan, yüzde 9’u Latin kökenli, yüzde 6’sı Asyalı.

[php snippet=5]

33. 20 yaşındaki bir IBM çalışanı, sigorta firmasından aldığı hastalık iznini kaybetti, çünkü depresyonda olduğunu söylerek aldığı izin sırasında Facebook’a koyduğu fotoğraflar hayli mutlu olduğunu gsöteriyordu.

34. Kızlar, arkadaşlarıyla Facebook’ta çok fazla konuşarak anksiyete ve depresyon sorunları yaşayabilir. Aynı problemi sürekli olarak konuşmak sağlıksız bir takıntıya dönüşebiliyor.

35. 1 Temmuz 2009’da Michael Jackson’ın ölümüyle hayran sayfası Facebook’un en popüler sayfası hâline geldi. Daha önceleri Facebook’taki en popüler kişi Amerikan Başkanı Barack Obama’ydı (6 milyon hayran).

36. Usocial isimli bir internet sitesi, müşterilerine Facebook arkadaşları ve hayranları satma hizmeti sunuyordu. Facebook’tan bu konuyla ilgili olarak bir uyarı almasına rağmen site yöneticileri, aktivitelerini tamamen durdurmayacaklarını söyledi.

37. Aralık 2009 tarihli bir Facebook gönderisi bir böbrek bağışı yapılmasını sağladı.

[php snippet=5]

38. Farmville oyununun Facebook üzerinde 60 milyon oyuncusu bulunuyor. Farmville’le beraber Mafya Savaşları diğer Facebook oyunlarının da yapımcısı olan Zynga, yıllık 200 milyon dolardan fazla bir gelir elde ediyor.

39. Amerika Birleşik Devletleri’nde 13 ile 17 yaş arası insanların yüzde 54.7’sinin Facebook hesabı var.

40. Facebook için uygulama geliştiren 800,000’den fazla insan var.

Kaynaklar:

www.korganhaber.com

http://onedio.com/haber/facebook-hakkinda-muhtemelen-duymadiginiz-ilginc-bilgiler-612725

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz