‘Emanet Fındık’ Fiyatı Düşürdü.

0
727

ORDU Altınordu Ziraat Odası Başkanı Uğur Cörüt, bu sezon serbest piyasada 14.50 TL’ye kadar yükselen fındık fiyatının 10.25 TL’ye kadar gerilediğine dikkat çekerek, “Emanete bırakılan fındık kırılıp işlendi ve satıldı. Dolar çıkarken fındık fiyatı düştü” dedi.
1 Kasım seçimlerinden sonra serbest piyasada 14.50 TL’ye kadar yükselen fındık fiyatının her geçen gün geriye düşmesi üreticiyi tedirgin ediyor. Altınordu Ziraat Odası Başkanı Uğur Cörüt, fiyatın 10.25 TL’ye kadar gerilediğine dikkat çekerek, Rekabet Kurulu’nun duruma el atmasını istedi. Üreticinin fındığını saklayacak yeterli yeri olmadığı için emanete fındık bıraktığını, manav ve tüccarın bırakılan bu fındıkları ihracatçıya sattığını, ihracatçının da işleyerek fındığı ihraç ettiğini vurgulayan Cörüt, lisanslı depoculuğun da mutlaka kurulmasını istedi. Üreticinin yanı sıra tüccarların da zor durumda kaldığına dikkat çeken Uğur Cörüt, “Fındık fiyatı son zamanlarda 10.25’e kadar indi, bu fiyat 14.50’den buraya geldi. Bunun sebebi emanet fındığın kırılıp, işlenip satılmasından meydana geldi. Burada sadece üretici değil tüccar da zor durumda. Buna topyekün bir çare bulmak lazım. Buradan Rekabet Kurulu’nu bu işi yapan insanlar için göreve davet ediyorum. Çünkü burada bir sıkıntı, haksızlık var. Üreticinin alınteri tamamen yok olmaktadır. Üretici geçmişte bahçesine küsmüştü ama son yıllarda üretici bahçesine sahip çıkmaya başladı. Fındık Türkiye’nin en büyük tarımsal ihraç ürünü. Bizim milli ürünümüz, ülkemizin geçim kaynağı. Fındığa sahip çıkmamız gerekiyor. O yüzden yetkilileri göreve davet ediyorum. En kısa zamanda bunun çözülerek fındığın istenilen seviyelere doğru çıkmasını istiyoruz” dedi.

[php snippet=5]

DOLAR ÇIKARKEN FINDIK FİYATI GERİLİYOR

Doların yükselmesine rağmen fındık fiyatlarının gerilediğini de vurgulayan Uğur Cörüt şöyle devam etti:

“Böyle gittiği takdirde fındıkta bu yıl ve gelecek yıl, ondan sonraki yıllarda sürekli sıkıntılar oluşur. En kısa zamanda da lisanslı depoculuğun kurulmasını istiyoruz. Çünkü üreticiler fındığını bırakacak bir yer olmadığı için tüccara, manava emanete bıraktılar. O da bu sefer kendi yeri olmayınca ihracatçıya, fabrikacıya teslim etti. Ellerindeki hazır fındık olunca kırıp işleyip sattılar, o yüzden fındığın fiyatı düşmekte. Geçen yılla oranladığımızda fındığın en az şu ayda 13 TL olması lazım, ama ne yazıkki fındık fiyatları düşük. Dolar yukarıya doğru çıkarken fındık fiyatı geriliyor. Bunda bir haksızlık var inşallah yetkililer en kısa zamanda bunu giderir.”

Ordu Ticaret Borsası tabelasında yüzde 50 randımanlu kabuklu fındık ise 10.25 TL civarında işlem görüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz